BLISKO

Pałac Branickich– ul. Jana Kilińskiego 1, 15-089 Białystok; zabytkowy pałac w centrum Białymstoku, jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej w stylu późnobarokowym określany mianem „Wersalu Podlasia”, „Wersalem Północy”, a także „Polskim Wersalem”. Początki pałacu sięgają XVI wieku. Murowany zamek w stylu gotycko-renesansowym został zbudowany przez królewskiego architekta Hioba Bretfusa, znanego z budowy Zamku Dolnego w Wilnie, dworu królewskiego w Knyszynie, oraz modernizacji i rozbudowy Starego Zamku w Kamieńcu Podolskim czy zamku w Tykocinie. Kompletnie przebudowany w stylu późnobarokowym przez trzech architektów: Tylmana z Gameren, Jana Zygmunta Deybela i Jakuba Fontanę. Pałac został zniszczony w 1944, odbudowany w latach 1946-1960. Od końca II wojny światowej mieści się w nim Akademia Medyczna, obecnie Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

Cerkiew Sobór św. Mikołaja Cudotwórcy– ul. Lipowa 15, 15-427 Białystok, Sobór mieści się w centrum Białegostoku przy ul. Lipowej 15. Obiekt został wzniesiony w latach 1843–1846 na miejscu starszej świątyni unickiej powstałej najprawdopodobniej w I poł. XVIII w. W roku zakończenia prac budowlanych budynek poświęcił metropolita wileński i litewski Józef. Była to największa z prawosławnych świątyń Białegostoku. W dwudziestoleciu międzywojennym jedna z dwóch czynnych cerkwi w mieście. Od 1951 jest katedrą diecezji białostocko-gdańskiej. Od 1992 przechowywane są w niej relikwie św. Gabriela Zabłudowskiego. Budowla reprezentuje styl klasycystyczny, typowy dla architektury cerkiewnej Imperium Rosyjskiego II poł. XVIII w. i pierwszych dekad XIX w

Kościół Św. Rocha– Ks. A. Abramowicza 1, 15-872 Białystok; Jest to jeden z pierwszych na świecie kościołów modernistycznych, zbudowany w latach 1927-1946 według projektu profesora Oskara Sosnowskiego, stworzony jako wotum za odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Rynek Kościuszki– jest wizytówką miasta, a zarazem sercem Białegostoku. Jest to miejsce tętniące życiem przez całą dobę, zwłaszcza w weekendy. Dlatego tak ważne dla Nas było to, żeby apartament znajdował się jak najbliżej centrum.

Kościół Chrześcijan Baptystów– Kujawska 22, 15-552 Białystok, mało znane miejsce, lecz bardzo ciekawe. Zbór (parafia) baptystyczny w Białymstoku jest jednym z kilkudziesięciu zborów (parafii) tworzących Kościół Chrześcijan Baptystów w Polsce. Początki zboru białostockiego sięgają 1902 r

Park Zwierzyniecki– znajduje się pomiędzy ulicami 11 listopada, Zwierzyniecką i Podleśną; miejsce które zaskoczy, zwłaszcza wieczorem. Białystok – jako „zielone miasto” – może pochwalić się ośmioma parkami i dwoma rezerwatami. Ogółem parki zajmują 80 ha. Najczęściej odwiedzane to Ogród Branickich, park im. Konstytucji 3-go maja, Park Planty z Zoo „Akcent” i Park Centralny z placem zabaw dla dzieci i Park Stanisława Gralli. Od 1997 roku na podstawie bogatego zbioru ikonografii, starych map Białegostoku, spisu inwentarza, dokonanego po śmierci Jana Klemensa Branickiego i przeprowadzonych prac archeologicznych, odtwarzana jest pierwotna kompozycja i wystrój ogrodu.

Park Planty – znajduje się w centrum miasta i otacza Pałac Branickich niemalże z każdej strony. Powstał on w latach 1930–1938 według projektu Stanisława Gralla. Główną atrakcją parku są podświetlane fontanny w Alei Zakochanych. W okresie letnim fontanny tworzą zmienne strumienie wody o różnych kształtach, a w weekendowe i świąteczne wieczory dodatkowo można podziwiać je w niesamowitej grze świateł. Na terenie parku nie brakuje ławeczek, na których można odpocząć podziwiając zieleń parku lub czytając książkę. Miasto Białystok zadbało również o możliwość korzystania z bezpłatnego Internetu w centrum Parku.

Katedra Białostocka– ul. Kościelna 2, 15-087 Białystok, jest dumą Białegostoku. Jest to budowla późnorenesansowa z wnętrzem barokowym. Nad drzwiami wejściowymi widnieje piękny zabytkowy portal. Katedra usytuowana jest tuż obok Starego Kościoła Farnego. Jest to świątynia neogotycka wzniesiona w latach 1900 – 1905. Budowla zachwyca swoimi rozmiarami oraz ciekawą historią. W rzeczywistości bowiem katedra ta jest tylko przybudówką Starej Fary. Ominięto w ten sposób obowiązujący wówczas   carski zakaz budowy nowej świątyni katolickiej. Archikatedra dziesięciokrotnie przerasta swoją wielkością stary kościół. Czerwona cegła i dwie strzeliste wieże są elementami najbardziej charakterystycznymi dla tej budowli.

Opera i Filharmonia Podlaska – ul.Odeska1, 15-406 Białystok; obecnie największa instytucja artystyczna na terenie północno-wschodniej Polski i najnowocześniejsze centrum kulturalne w tej części Europy. 28 września 2012 roku odbyło się otwarcie nowego gmachu Opery Podlaskiej. Budynek został zaprojektowany przez pracownię prof. Marka Budzyńskiego, znaną m.in. z projektów Sądu Najwyższego i Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Architektura gmachu nawiązuje do otoczenia i utrzymana jest w minimalistycznym stylu. Dominuje surowy beton i szkło, które zostały ocieplone drewnianymi akcentami. Audytorium Dużej Sceny liczy 771 miejsc siedzących, jednak ta liczba, w zależności od potrzeb, może być zwiększona do ponad 1000 miejsc. Sala kryje pierwszą co do wielkości scenę w Polsce oraz drugie co do wielkości organy. Wystrój sali jest połączeniem klasycznego operowego wnętrza z nowoczesnymi formami. Scena kameralna ma kubaturę 2100 metrów sześciennych i mieści około 150 osób w zależności od potrzeb spektaklu. Przy Operze znajduje się amfiteatr. Jest w nim ok. 650 miejsc siedzących. Amfiteatr charakteryzuje wspaniała akustyka i kameralna atmosfera. Odbywa się tu m.in. Halfway Festival. Latem organizowane są tu również seanse kina letniego.  Na dachu Opery stworzony został taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Białegostoku. Została zasiana na nim trawa, posadzone drzewa, postawione ławki. W centralnej części tarasu umieszczono żeliwną rzeźbę autorstwa Teresy Murak. Dzieło ma dwa metry wysokości, waży dwie i pół tony i nazwane zostało „Głową kompozytora”. W bogatym repertuarze OiFP obok spektakli operowych i musicalowych, znajdują się też koncerty symfoniczne i rozrywkowe, interaktywna bajka muzyczna oraz festiwale muzyczne i filmowe.

Ulica Lipowa– reprezentacyjna ulica centrum Białegostoku, ciągnąca się od rynku Kościuszki  do placu Niepodległości im. Romana Dmowskiego, nad którym dominuje wzniesiony na niewielkim wzgórzu morenowym kościół pod wezwaniem św. Rocha. Nazwa ulicy pochodzi od rosnącego tu szpaleru lipposadzonych w XVIII – XX wieku. Na przestrzeni wieków nazwa tej ekskluzywnej i reprezentacyjnej ulicy Białegostoku leżącej w centrum miasta przybierała różne nazwy m.in. Choroska, Nowolipie, Józefa Stalina, Adolfa Hitlera, aby ostatecznie po II wojnie światowej wrócić do swej pierwotnej nazwy – ul. Lipowa. Obecnie znajdują się tu liczne puby, restauracje oraz sklepy.

Pałac Hasbacha– znajduje się przy skrzyżowaniu ulic; ks. Stanisława Suchowolca, Dojlidy Fabryczne i Myśliwskiej. Pierwotnie była to rezydencja właściciela tkalni Ervina Hasbacha. Pałacyk został wzniesiony w latach 80. XIX w. Jego wnętrze skrywa oryginalne piece i kominki.

Aleja Bluesa– położona niedaleko ratusza; Idąc w kierunku parku, odwiedzający Białystok mają okazję przespacerować się Aleją Bluesa. Składa się na nią motyw klawiatury fortepianu, na którym widnieją nazwiska osób zasłużonych dla tego gatunku muzyki w Polsce, m.in.: Ryszard „Skiba” Skibiński, Ryszard Riedel, Tadeusz Nalepa, Maria Jurkowska, Leszek Winder i Sławek Wierzcholski.

Stadion Miejski w Białymstoku– Słoneczna 1, 15-323 Białystok;  jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce, na którym swoje mecze rozgrywa Jagiellonia Białystok. Stadion został otwarty w 2014 roku i mieści ponad 22 tysiące widzów. Obecnie na stadionie odbywają się też imprezy rozrywkowe m.in. koncerty, noce kabaretowe.

Zalew Dojlidy– ul. Plażowa, 15-502 Białystok Miejści się tutaj plaża miejska w Białymstoku. Pod koniec roku 2014 zakończono prace modernizacyjne na terenie ośrodka rekreacyjno-sportowego. Efekt jest imponujący. Jest to teraz kompleks dający możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu zarówno latem jak i zimą. Funkcjonalnie zorganizowana przestrzeń pozwala uprawiać sport w rozmaitej postaci: bieganie, ćwiczenia na świeżym powietrzu, narciarstwo biegowe, gry zespołowe (siatkówka, piłka nożna), nordic walking i oczywiście pływanie. Komfortowe przebieralnie, prysznice, wypożyczalnie sprzętu sportowego, ścieżki spacerowe, place zabaw, miejsca na ognisko i grill to zdecydowane atuty tego miejsca.  Samochodem z Białegostoku dojedziemy tutaj w maksymalnie kilkanaście minut. Autobusami Białostockiej Komunikacji Miejskiej linii 15, 17, 101. W sezonie problem możemy mieć z zaparkowaniem samochodu, czasem jest tutaj tłoczno, zatem proponujemy parking przy pobliskim kościele lub uczelni WSAP.

DALEJ

Choroszcz leży tuż za granicami Białegostoku. Znana przede wszystkim z letniej rezydencji Branickich, mieszczącej się w barokowym pałacyku, gdzie obecnie znajduje się  Muzeum Wnętrz Pałacowych. Muzeum otoczone jest rozległym parkiem, gdzie można przyjemnie pospacerować.

Tykocin  to przepiękne Barokowe miasto. Arkadowe galerie kościoła pw. św. Trójcy obejmują, niczym   ramionami, rynek z długim szeregiem parterowych domków, będących niegdyś szlacheckimi dworkami.  Znajdują się tutaj: wykuta w kamieniu postać Stefana Czarnieckiego (jeden z pierwszych w Polsce wolno stojących pomników osoby świeckiej), ostatni już w Rzeczypospolitej alumnat dla weteranów wojskowych oraz budynek szpitala wzniesiony przed 250 laty. Bardzo ciekawym zabytkiem jest Tykocińska Wielka Synagoga. Uważa się ją za drugą pod względem wielkości w Polsce, po Starej Synagodze w Krakowie.

 

Puszcza Knyszyńska – znajduje się w kierunku północnowschodnim od Białegostoku.  Podróżowanie po puszczy warto rozpocząć od wsi Ogrodniczki, gdzie zobaczymy małe stawy wśród wzgórz porośniętych sosnami i świerkami, a także wyciąg narciarski i trasy nart biegowych. Można tu rozpalić ognisko, zrobić grilla, skorzystać z kuligu, czy też w sezonie letnim – z rowerów.

Supraśl – malownicze miasteczko, które dzięki specyficznemu mikroklimatowi puszczańskiemu i bogatym złożom borowinowym, uzyskało status uzdrowiska. Najciekawszym zabytkiem Supraśla jest obronna cerkiew Zwiastowania NMP – główna świątynia prawosławnego monasteru supraskiego. Zburzona przez wycofujące się wojska niemieckie w 1944 r., obecnie została zrekonstruowana. Świątynię otaczają zabudowania powstałe w XVII i XVIII w., w okresie, gdy monaster znajdował się w unii kościelnej i był kongregacją bazyliańską. Do prawosławia powrócił w 1839 roku, a ponownie odrodził się w 1996 roku. Koniecznie trzeba tu zwiedzić Muzeum Ikon, w którym wystawa ma charakter multimedialny, a eksponaty są wzbogacone o oprawę świetlną, obrazową i dźwiękową. To wszystko, podobnie jak dekoracje w każdej z 9 sal (nawiązujące m.in. do wnętrza cerkwi, pustelniczej pieczary czy też wiejskiej chaty), wprowadzić ma oglądających w kontemplacyjny nastrój i pomóc w zrozumieniu roli (nie tylko religijnej, ale też historycznej i obyczajowej) ikony wprawosławiu.

Szlak Rękodzieła Ludowego – jest to szlak prowadzący po warsztatach zanikających rzemiosł. W samym Białymstoku nie zobaczymy już jak wyrabia się drewniane łyżki, podkuwa konie czy lepi gliniane garnki, ale w Czarnej Wsi Kościelnej możemy wkroczyć na „Szlak Rękodzieła Ludowego”, wytyczony przez dział etnograficzny Muzeum Podlaskiego.

Jadąc od strony Wasilkowa, warto zwrócić uwagę na stojącą niedaleko głównej drogi „górę krzyży” – jest to katolickie Sanktuarium Święta Woda. Z groty obok kościoła wypływa źródełko z wodą, która według legendy uleczyła niewidomego papiernika Bazylego.

Na trasie prowadzącej z Czarnej Białostockiej do Czarnej Wsi Kościelnej bez trudu dostrzeżemy pierwszy z brzegu dom i kuźnię kowala artysty – początek „Szlaku Rękodzieła Ludowego”.

Szlak Tatarski – Szlak rozpoczyna się w Sokółce, gdzie mieści się Muzeum Regionalne z interesującym działem zbiorów tatarskich. Ciekawymi zabytkami są tu również: kościół katolicki z połowy XIX w. i plebania, gdzie nagrywano komedię „U Pana Boga za piecem” oraz cerkiew prawosławna z połowy XIX w. Następny etap to wieś Bohoniki, do której jedzie się przez należące niegdyś do Tatarów Drahle. Bohoniki szczycą się meczetem i mizarem, czyli cmentarzem muzułmańskim.  Dalej trasa prowadzi przez   Bobrowniki do Starej Kamionki. Stąd Dużym Szlakiem można dotrzeć do Wierzchlesia. Krajobraz jest tu zdominowany przez tysiące płotów, oddzielających drobne gospodarstwa. Turystom pieszym dalszą drogę urozmaicają pejzaże Puszczy Knyszyńskiej, a wiosną można tu spotkać nawet żubry.  Samochodem najlepiej udać się do Słójki, potem Szudziałowa i Ostrowa Północnego, a stąd do Krynek. Krynki to ciekawe miasteczko z typowo podlaskim widokiem z rynku – na cerkiew, kościół i synagogę. Tylko tu w Polsce można zobaczyć rondo z wychodzącymi z niego dwunastoma ulicami – drugie takie w Europie – późniejsze – znajduje się w Paryżu na Placu de la Concorde! Kierując się w stronę granicy z Białorusią dotrzemy do wsi Kruszyniany, niegdyś nazywanej „triniedzielnaja” (trzyświąteczna) – w piątek świętowali muzułmanie – Tatarzy, w sobotę – Żydzi, w niedzielę – katolicy i prawosławni.

Najcenniejszym budynkiem we wsi jest  drewniany meczet z 1795 r., w którym na turystów oczekuje przewodnik i opowiada o dziejach Tatarów w Polsce. Warto zwiedzić także leżący nieopodal mizar oraz drewnianą kapliczkę prawosławną

Białostockie Muzeum Wsi – Skansen w Osowiczach to historyczna atrakcja naszego województwa. Tak wyglądała polska wieś w połowie XIX wieku. Dzięki temu miejscu można zobaczyć, jak mieszkali i żyli nasi przodkowie.  Na dwudziestosiedmiohektarowym terenie rozmieszczono około trzydzieści drewnianych obiektów. Wśród nich możemy podziwiać stare chałupy i stodoły, różnego rodzaju wiatraki, dwory, spichlerze i maneże, a spacerując obok nich zapomnimy o całym zabieganym świecie i możemy delektować się spokojem tego miejsca. Skansen położony jest przy szosie do Augustowa, tuż przy granicy Białegostoku.  Dojazd ze śródmieścia samochodem lub autobusem linii 102 (w stronę Jurowiec) trwa ok. 20 minut. Niedaleko skansenu, jadąc dalej trasą na Augustów, dotrzemy do Parku Jurajskiego, w którym każdy będzie mógł przeżyć niesamowitą przygodę stając oko w oko z wielkimi gadami.  Jest to atrakcja skierowana szczególnie do dzieci, które mogą się zapoznać nie tylko z wyglądem, ale także z historią dinozaurów

Pentowo – Europejska wieś bociania – położone jest pomiędzy Tykocinem a Kiermusami w odległości około 30km za Białymstokiem. W Tykocinie powinniśmy skręcić na Kiermusy i jechać ciągle prosto do momentu aż po prawej stronie zobaczymy tablicę informującą nas o Pentowie. Dworek Pentowo nad Narwią, niedaleko Tykocina, w 2001 roku otrzymał tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej. Jest to niewątpliwie bardzo znana pozycja wśród obserwatorów ptaków i przyrody. Na terenie kompleksu znajduje się bowiem kilkanaście gniazd bocianich oraz dwie wieże obserwacyjne. Takie nagromadzenie gniazd jest niespotykana w innym miejscu Polski. Wstęp na teren atrakcji kosztuje symbolicznie, około 4-5zł. Warto jednak wydać te pieniądze ponieważ za nie, za okazaniem dokumentu, otrzymujemy lornetki, przez które jeszcze dokładniej możemy podziwiać zwyczaje bocianów.

BiałowieżaBiałowieża swą popularność zawdzięcza przede wszystkim Puszczy Białowieskiej i Białowieskiemu Parkowi Narodowemu, który wraz z częścią Puszczy Białowieskiej na terenach Białorusi, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przy drodze z Hajnówki do Białowieży znajduje się Rezerwat Żubrów, gdzie można zobaczyć dziki, wilki, jelenie, sarny, żubronie (skrzyżowanie żubra z bydłem domowym), tarpany oraz żubry – wizytówkę Białowieskiego Parku Narodowego. Białowieski Park Narodowy, reprezentujący najlepiej zachowany w Europie nizinny las naturalny. Stwierdzono w nim 806 gatunków roślin naczyniowych (w tym 24 gat. drzew), ponad 3 tys. grzybów, 200 gat. mchów, 283 porostów. Odnotowano 120 gatunków ptaków gniazdujących, 52 gatunki ssaków i ponad 10 tys. gatunków bezkręgowców (w większości owadów). Dla zwiedzających jest dostępny 4-kilometrowy pieszy szlak wyłącznie z licencjonowanym przewodnikiem (do 20 osób). Natomiast Obręb Ochronny Hwoźna dostępny zarówno do turystyki pieszej jak i rowerowej. Znajduje się tam ponad 20 km szlaków pieszych oraz 14 km szlaków rowerowych. Po szlakach można poruszać się nieodpłatnie bez przewodnika. Szlaki są oznakowane i zaopatrzone w liczne wiaty, kładki, punkty widokowe oraz wieżę widokową. Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego w sposób innowacyjny i bardzo atrakcyjny dokumentuje cenny przyrodniczo i kulturowo obszar Podlasia – Puszczę Białowieską. Jest to najnowocześniejsze muzeum przyrodnicze w Polsce. Od Białowieży bierze początek wiele szlaków turystycznych wytyczonych przez PTTK Bialowieża , pieszych i rowerowych. Liczą one już kilkaset kilometrów.

Zapraszam również do bogatej lektury Białystok Wikipedia